środa, 12 września 2012

"SAMURAJ" - Shusaku Endo

Od dzieciństwa inspirowały mnie tematy związane z Azją. Japonia, wschodnie sztuki walki, mentalność ludzi kraju kwitnącej wiśni wydawały się dla mnie wielką tajemnicą. Endo opisując historię z tych okrutnych dni w Japonii wydobył wartości, z których stworzył książkę fascynującą swą szczerością i głębią moralną.


    Książka "Samuraj" jest opartą na faktach powieścią historyczno-obyczajową osadzoną w XVII wieku. Dla głównych bohaterów podróż, w którą się udają, jest wielkim doświadczeniem duchowym. Zawiera w sobie wielką głębię moralną, zmusza do myślenia i refleksji.

    Powieść ta jest porywającą lekturą, studium ludzkiej psychiki, moralności i duszy. Ma z pewnością w sobie to "coś", co nie pozwala oderwać się od książki. Endo porusza niezwykle ważny temat relacji Bóg - człowiek. Wykracza poza doczesność, szukając zarazem czegoś tak nieuchwytnego, jak wieczność w aspekcie chrześcijańskim.

    Książkę polecam nie tylko tym, którzy pasjonują się Japonią, światem duchowym czy nawet historią, ale wszystkim Wam. A to dlatego, że pozostanie ona na długie lata w Tobie, podobnie jak to miało miejsce u mnie.

MOJA OCENA – 5/6
Coś o książce:
" Nie jest to zwykła powieść - lecz o prawdach, czyli prawda o sprawach ludzkiego ducha, o sprawach moralnych. Podróż Hasekury do Europy jest dla Endo przygodą duchową czyli podróżą w wymiary czasu i przestrzeni wypełnionej myślą i uczuciem człowieka".

12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam! Naprawdę super książka, a widzisz już ją wydałem. Gdybym wiedział, to bym zostawił :)

   Usuń
 2. Jestem zawsze specyficzna nastawiona do takiego gatunku, ale zaryzykuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę polecę koleżance z byłej klasy, ponieważ sama nie czytuje się w tych powieściach. A ona jako wielbicielka Japonii - chętnie ją przeczyta

  OdpowiedzUsuń
 4. W żaden sposób nie interesuje mnie tematyka Japonii, ale myślę, że ta książka mogłaby mi się podobać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, gdy strasznie jarałam się Japonią- muzyka, obyczaje, nauka języka ;) piękne czasy i przede wszystkim odkrywanie czegoś nowego ;)
  Pozdrawiam !
  [ pamietnik-czytania ]

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie też nie bierze... ale z pewnością wiele można wynieść z książki i nie tylko w odniesieniu do tego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 7. Japonia -egzotyczny kraj kwitnących wiśni , kojarzy mi się z Shogunem ( zarówno serial i jak i powieść ), Toshiro Mifune ,Oshin, samurajami i filmami Akiro Kurosawy . Z delikatnymi gejszami o subtelnym uśmiechu, sunącymi małymi kroczkami i ceremoniałem parzenia herbaty...w sumie mogłabym jeszcze ciągnąć te skojarzenia bo wpadłam w japoński klimat ale nie chcę przynudzać.Jedno jest pewne ... Tak...to zdecydowanie książka dla mnie :)
  Arigato gozaimasu za polecenie jej :)
  Mata ne ! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chcę przeczytać tę książkę, pomimo Twojej średniej oceny :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie no ocena jest bdb! Tylko dlatego nie dałem 6, bo zabrakło mi czegoś do arcydzieła, może więcej akcji, trudno powiedzieć. Ale ocena jest bdb :) pozdrawiam i zachęcam :)

  OdpowiedzUsuń

Wielkie dzięki za wszystkie komenty :)